The 5-Second Trick For odklejenie siatkówki

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...

W celu zapewnienia optymalnego procesu gojenia, pacjenci powinni unikać wszelkich działań, które mogą zwiększyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, kaszel czy kichanie.

Witrektomia . Drenaż ciała szklistego z tylnego odcinka oka, a następnie wstrzyknięcie gazu lub płynu do jamy ciała szklistego.

Retinopeksja pneumatyczna . Gaz lub powietrze jest wstrzykiwane do ciała szklistego, które następnie wytwarza ciśnienie w tylnym segmencie (jama ciała szklistego) i popycha siatkówkę z powrotem na miejsce.

Dodatkowo, starzenie się organizmu powoduje kurczenie się substancji galaretowatej w środku oka, co z kolei może prowadzić do odrywania siatkówki.

Dotyczy to zwłaszcza tych oczu w których część siatkówki odpowiedzialna za najlepsze widzenie (tzw. plamka) była odwarstwiona. Mimo to należy pamiętać, że poprawa może następować jeszcze wiele miesięcy po zabiegu.

Od ponad here thirty lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary.

Witrektomia – polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w twardówce, przez które operator wsuwa do wnętrza gałki ocznej specjalne instrumenty. Za ich pomocą wycina ciało szkliste, usuwa pokrywające siatkówkę błony nasiatkówkowe, tworzące się samoistnie w przypadku dłużej trwających odwarstwień, a wokół przedarć i otworów wykonuje laseroterapię. Na zakończenie zabiegu podawany jest specjalny gaz (powietrze, SF6, C3F8) wypełniający gałkę oczną.

Wewnętrzna błona graniczna styka się z ciałem szklistym, galaretowatą substancją wypełniającą tylny odcinek gałki ocznej. Siatkówka ma własne ukrwienie pochodzące z tętnicy siatkówkowej, która odżywia warstwy wewnętrzne. Jednak zewnętrzne warstwy siatkówki polegają na wysoce unaczynionej naczyniówce (środkowa warstwa oka) w zakresie dopływu krwi.

Twój koszyk 0,00 zł do kasy Strona główna Poradnik Choroby i schorzenia oczu Odklejenie siatkówki – objawy, przyczyny i leczenie Odklejenie siatkówki – objawy, przyczyny i leczenie

Zabiegiem o charakterze profilaktycznym jest laserowa fotokoagulacja między częścią wzrokową siatkówki a nabłonkiem barwnikowym.

Wysiękowe odwarstwienie siatkówki spowodowane jest przenikaniem płynu z uszkodzonych naczyń, guzem podsiatkówkowym czy w wyniku stanu zapalnego.

Do wykrycia odwarstwienia siatkówki konieczne jest badanie okulistyczne przez lekarza. Krople do oczu będą używane do rozszerzania źrenic. Pośrednia funduskopia pozwoli lekarzowi zwizualizować siatkówkę i zidentyfikować odwarstwienie siatkówki.

Rozwarstwienie siatkówki można podzielić na przedarciowe i nieprzedarciowe – tu znowu możesz wyodrębnić trakcyjne i wysiękowe. Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi objawami, a do tego mają nieco inne przyczyny. Dlatego przekonaj się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *